• Nope

    Nope

    ★★★★

    the sound design alone was scary af

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    absolutely everything you would want in a superhero movie

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★

    too much plot establishment for too little action. bradley cooper is hot af tho…

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★½

    this would probably be an interesting movie to discuss in a socratic or academic setting, but these types of movies are just not my favorite. the plot is too open ended and it takes way too long to pick up. too beige and forgettable.

  • Sing 2

    Sing 2

    ★★★★★

    every so often you watch a movie that makes you feel in a way you haven’t before. for me, that movie was sing 2. the determination buster, meena, and the rest of the animal troupe displayed inspired determination and drive within me. personally, a major highlight for me was porscha (halsey)’s solo where she really established herself as an individual and stuck it to her father, jimmy crystal. reese witherspoon was also fantastic as rosita. i was inspired. i was moved. i am changed.

  • Encanto

    Encanto

    ★★★½

    more of a yas than a slay but i’ll take it

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    andrew garfield is definitely the sexiest spider-man that’s all i’m saying…

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★★

    RACHEL ZEGLER RACHEL ZEGLER RACHEL MOTHER FUCKIBG ZEGLER ALSO ARIANA DEBOSE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★★

    I don’t normally post long reviews, but this movie was so beyond incredible that I can’t not express all my points as to why I loved it so much. Maybe it’s due to theater being absent for song long amidst the pandemic, but I was also extremely emotional throughout the entire film.

    - best movie musical since hairspray. no question.

    - this adaption from stage to screen is really effective. I really liked how they integrated music within the plot…

  • House of Gucci

    House of Gucci

    this movie was actually such a mess

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

    all my homies hate jake gyllenhaal

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★½

    i just really liked it :-)