Sort by

Annabelle has logged 156 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monster House

Monster House

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Una

Una

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hug

The Hug

2018
×
Edit this entry  
22
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Creep

Creep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rango

Rango

2011
×
Edit this entry  
04
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★½
Edit this entry  
15
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry