Sort by

Anny has logged 23 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Singing Ringing Tree

The Singing Ringing Tree

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Regrets

No Regrets

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Women

The Women

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Night of Lust

Night of Lust

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Baby Blood

Baby Blood

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Dog

White Dog

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bunny Drop

Bunny Drop

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Asyl: Park and Love Hotel

Asyl: Park and Love Hotel

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Instant Swamp

Instant Swamp

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tale of the White Serpent

The Tale of the White Serpent

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry