Anny has logged 146 entries for films during December 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Vic + Flo Saw a Bear

Vic + Flo Saw a Bear

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Concrete Night

Concrete Night

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
When Animals Dream

When Animals Dream

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Young Ones

Young Ones

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Han Gong-ju

Han Gong-ju

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bird People

Bird People

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
I Used to Be Darker

I Used to Be Darker

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight After

The Midnight After

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aberdeen

Aberdeen

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mole Song: Undercover Agent Reiji

The Mole Song: Undercover Agent Reiji

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Actress

Actress

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tuvalu

Tuvalu

1999
×
★★½
Edit this entry  
26
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Testament

Testament

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Edit this entry  
25
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Billy Crystal: 700 Sundays

Billy Crystal: 700 Sundays

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
24
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Lights

Red Lights

2004
×
★★½
Edit this entry  
23
Pocketful of Miracles

Pocketful of Miracles

1961
×
★★★
Edit this entry  
23
I Wish

I Wish

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Golden Chickensss

Golden Chickensss

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Collaborator

Collaborator

2011
×
★★½
Edit this entry