Sort by

matty ✨ has logged 368 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stella's Last Weekend

Stella's Last Weekend

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anon

Anon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
SPF-18

SPF-18

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Naked

Naked

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Eloise at the Plaza

Eloise at the Plaza

2003
×
Edit this entry  
24
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Edit this entry