Sort by

matty ✨ has logged 293 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Time Trap

Time Trap

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Make the Yuletide Gay

Make the Yuletide Gay

2009
×
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
20
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Just Friends

Just Friends

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Man with the Answers

The Man with the Answers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pig

Pig

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Blob

The Blob

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christmas on the Carousel

Christmas on the Carousel

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Project X

Project X

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★
Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Pie Presents: Girls' Rules

American Pie Presents: Girls' Rules

2020
×
Edit this entry  
01
American Wedding

American Wedding

2003
×
Edit this entry  
01
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
31
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
½
Edit this entry