Sort by

Anthony has logged 437 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★½
Edit this entry  
28
The Rebound

The Rebound

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tabu

Tabu

1931
×
★★½
Edit this entry  
27
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Report on the Party and the Guests

A Report on the Party and the Guests

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Camp Takota

Camp Takota

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
As Long as You've Got Your Health

As Long as You've Got Your Health

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
The Atomic Cafe

The Atomic Cafe

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
'71

'71

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Annie

Annie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fury

Fury

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
Critters

Critters

1986
×
★★
Edit this entry  
13
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return to Nuke 'Em High Volume 1

Return to Nuke 'Em High Volume 1

2013
×
½
Edit this entry  
12
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Editor

The Editor

2014
×
★½
Edit this entry  
28
Happiness

Happiness

2014
×
★★★½
Edit this entry