Sort by

Anthony has logged 119 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★½
Edit this entry  
31
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★
Edit this entry  
31
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
The We and the I

The We and the I

2012
×
Edit this entry  
29
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Edit this entry  
29
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Millions

Millions

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hitch

Hitch

2005
×
★★½
Edit this entry  
23
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
South Park: Imaginationland

South Park: Imaginationland

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Edit this entry