RSS feed for anticinema
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Secret of NIMH 2: Timmy to the Rescue

The Secret of NIMH 2: Timmy to the Rescue

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Elmo in Grouchland

The Adventures of Elmo in Grouchland

1999
×
Edit this entry  
25
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Happily Ever After

Happily Ever After

1990
×
Edit this entry  
22
The King and I

The King and I

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo! Return to Zombie Island

Scooby-Doo! Return to Zombie Island

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Black Cat Mansion

Black Cat Mansion

1958
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Edit this entry  
13
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★
Edit this entry  
09
The Corridor

The Corridor

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
夢のとりで

夢のとりで

1991
×
Edit this entry  
02
夜の公園・白薔薇

夜の公園・白薔薇

1997
×
Edit this entry  
02
Princess Plum P-udding

Princess Plum P-udding

1999
×
Edit this entry  
31
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Place in the World

A Place in the World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Seasons...

Seasons...

2002
×
Edit this entry  
29
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
El Topo

El Topo

1970
×
★★★
Edit this entry  
03
Crawl

Crawl

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★½
Edit this entry  
07
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tokyo: The Last Megalopolis

Tokyo: The Last Megalopolis

1988
×
Edit this entry  
18
Debris Documentar

Debris Documentar

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Urotsukidōji: Legend of the Demon Womb

Urotsukidōji: Legend of the Demon Womb

1991
×
Edit this entry  
08
Urotsukidōji: Legend of the Overfiend

Urotsukidōji: Legend of the Overfiend

1989
×
Edit this entry  
06
Birth

Birth

1984
×
Edit this entry  
01
Adoration

Adoration

1987
×
Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★
Edit this entry  
27
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
Read the review Edit this entry  
23
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lila Says

Lila Says

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Suicide Room

Suicide Room

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
About Dressy Sally

About Dressy Sally

1976
×
Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry