Sort by

Alan has logged 130 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
God's Will

God's Will

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Standard Operating Procedure

Standard Operating Procedure

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elippathayam

Elippathayam

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The World Before Her

The World Before Her

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unlimited Girls

Unlimited Girls

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Waves of Revolution

Waves of Revolution

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
War and Peace

War and Peace

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In Memory of Friends

In Memory of Friends

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bombay, Our City

Bombay, Our City

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Name of God

In the Name of God

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Indian Day

An Indian Day

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thaniyavarthanam

Thaniyavarthanam

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Song of Ceylon

The Song of Ceylon

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Diary for Timothy

A Diary for Timothy

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grass: A Nation's Battle for Life

Grass: A Nation's Battle for Life

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ax Fight

The Ax Fight

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
N!ai, The Story of a !Kung Woman

N!ai, The Story of a !Kung Woman

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Berserk

Berserk

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Berserk

Berserk

1997
×
Read the review Edit this entry  
25
Court

Court

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry