Boop has logged 239 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Forbidden City, U.S.A.

Forbidden City, U.S.A.

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eat a Bowl of Tea

Eat a Bowl of Tea

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fullmetal Alchemist

Fullmetal Alchemist

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smoke

Smoke

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sounder

Sounder

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The First Wave

The First Wave

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Secret of NIMH 2: Timmy to the Rescue

The Secret of NIMH 2: Timmy to the Rescue

1998
×
Read the review Edit this entry  
09
Triumph of the Spirit

Triumph of the Spirit

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
VOIR

VOIR

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Osmosis Jones

Osmosis Jones

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
An All Dogs Christmas Carol

An All Dogs Christmas Carol

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Dogs Go to Heaven 2

All Dogs Go to Heaven 2

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wolf's Hole

Wolf's Hole

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
DMX: Don't Try to Understand

DMX: Don't Try to Understand

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry