Boop has written 18 reviews for films rated ½ .

  • Crash

    Crash

    ½

    I’m glad Thandie Newton regrets being part of this because I regret rewatching it

  • Artemis Fowl

    Artemis Fowl

    ½

    Holy…wow. Uhhh just read first sentence of the book synopsis and you’ll get more out of it than this whole movie. There is no way in hell a veteran director like Kenneth Branagh could put something like this together even if the problem solely relied on a bad script. From minute one I don’t understand what’s going on. The framing narrative didn’t help, no characters are likable, developed, or even important. There’s a macguffin that everyone wants yet they never…

  • The Fanatic

    The Fanatic

    ½

    I don’t know what possessed John Travolta to do the things he did in this, but imma need someone to call an exorcist

  • The Other Woman

    The Other Woman

    ½

    I have so much to say about this garbage but none of it is worth my time. What I will say is can the Leslie Mann character get some fuckin self respect. 

    Nikolaj you better do something that’s not another fuckin cop drama I swear to god.

  • Skin

    Skin

    ½

    Absolutely fucking not, who the fuck allowed this and thought it was “poignant, peak cinema” get the fuck outta here and burn this

  • Furry Vengeance

    Furry Vengeance

    ½

    *sigh*

  • Show Dogs

    Show Dogs

    ½

    So let me get this straight, there was a scene where the music slows down and is super dramatic, the camera focuses on the judge’s hands as it goes down the dog’s body and this is all in reference to an earlier scene in which the dog gets his asshole waxed. Did this dog get molested multiple times and the studio said “yea this is appropriate for kids” WHAT THE FUCK

    Other than that case of actual abuse movies like this are animal abuse.

  • That's My Boy

    That's My Boy

    ½

    I don’t know why my dad took me and my brother to see this when we were 13, I remember absolutely nothing that was the equivalent to enjoyment and I still don’t. I only remember that I had (and still have) a crush on Andy Samberg so I enjoy that I guess. I really just wanted to see if it was as racist, homophobic, and idiotic as every other Sandler movie and of course it is so I’m still shocked…

  • Life Itself

    Life Itself

    ½

    I actually cried a little because this would just not end. The first half is downright UNWATCHABLE. I can’t believe I’m saying this but I HATE Oscar Isaac in this SOOOO MUCH! Usually for movies like this I say I feel bad for the people involved but you know what not today y’all deserve this. Dan Fogleman please don’t ever do whatever that was ever again.

  • Billionaire Boys Club

    Billionaire Boys Club

    ½

    I watched about 10 minutes of the movie that was already an hour in. Saw Kevin Spacey one too many times. This shit looks bad, some of the actors sound bad, not worth anyone’s time other than to see Kevin Spacey get clocked.

  • Death Note

    Death Note

    ½

    Sweet, sweet garbage

  • Tarzan & Jane

    Tarzan & Jane

    ½

    PLEASE LETTERBOXD ADD NEGATIVE STARS TO THE REVIEW SCALE