Boop has written 223 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Fullmetal Alchemist: Brotherhood

    Fullmetal Alchemist: Brotherhood

    ★★★★★

    The 2003 Fullmetal Alchemist presented a lot of interesting ideas as it departed from the manga, but this is Fullmetal Alchemist

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    Men stick things up their butts to gain kung fu abilities and people have hotdogs for fingers but I cried??? I was genuinely touched and moved???

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel

    Jerrod Carmichael: Rothaniel

    ★★★★★

    Simply beautiful. No other words

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★★

    Probably the most brutal and raw film I’ve ever seen. Beautifully shot, amazingly acted, but unflinching in approach. The last 10 minutes are haunting and traumatic but one of the best sequences in film. Nothing could prepare one for this watch.

  • Hellboy II: The Golden Army

    Hellboy II: The Golden Army

    ★★★★★

    Hellboy and Abe singing Can’t Smile Without You together is without a doubt one of the best scenes in any movie ever made

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★★

    When will it be my turn to meet my flamboyant wizard in a magic castle whose heart needs healing

  • The Bad Sleep Well

    The Bad Sleep Well

    ★★★★★

    The bad sleep well indeed. 

    This is near perfect form. The lighting, the music, the framing. Whoever made that beautiful cake deserves their own place in the academy museum. One of my favorite noirs to date.

  • Seven Samurai

    Seven Samurai

    ★★★★★

    I’ve seen a few epics in my time and none move at such an ease and pace as this one. Every scene serves a purpose, every moment carries weight, every character makes an impact. Perfect in every way.

  • Ikiru

    Ikiru

    ★★★★★

    Beautiful all around. Shimura is a master at embodying and externalizing his internal emotions. That combined with Kurosawa’s slow moving camera makes for a very thoughtful piece of cinema. 

    After a very tough year I’m glad I chose to watch this on my birthday. Kurosawa knows how to best portray human life on screen.

  • Rashomon

    Rashomon

    ★★★★★

    The change up in Mifune’s performance between this and Kurosawa’s previous films is astounding. He goes from internalizing everything to an explosion of emotions. Shimura is such a perfect character actor, you can plug him in anywhere and he just adapts no problem.

  • Young Frankenstein

    Young Frankenstein

    ★★★★★

    Arguably Gene Wilder at his sexiest

  • Treasure Planet

    Treasure Planet

    ★★★★★

    Willem Dafoe was supposed to be in the sequel…no one talk to me….