Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boxing Day

Boxing Day

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hello My Dear

Hello My Dear

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kate

Kate

2021
×
★★
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eden

Eden

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spectre

Spectre

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Edit this entry