Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
News of the World

News of the World

2020
×
★½
Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry