Sort by

Louis has logged 301 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Movie 43

Movie 43

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ace Ventura Jr: Pet Detective

Ace Ventura Jr: Pet Detective

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
17
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Catwoman

Catwoman

2004
×
Read the review Edit this entry  
03
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman

Batman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry