Sort by

anubhav2804 has logged 48 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
17
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Collar Bomb

Collar Bomb

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Helmet

Helmet

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Chehre

Chehre

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thalaivii

Thalaivii

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hungama 2

Hungama 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Bhoot Police

Bhoot Police

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Shiddat

Shiddat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry