Sort by

els has logged 41 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Salt

Salt

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Work It

Work It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry