2021

aobh aobh’s year in review

Highest rated films

  • Burn Out

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★½

  • Loki

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Sudden Fear

    ★★★★½

  • The Whistleblower

    ★★★★½

  • Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

    ★★★★½

  • Torremolinos 73

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Kung Fu Hustle

    ★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 361 Films watched
  • 30.1 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

Charlie Brown's Christmas Tales

Jan 1

Most Watched

What If

twice

Zola

twice

Children of Paradise

twice

Chaos Walking

twice

Promising Young Woman

twice

Last Film

Love on a Diet

Dec 25

Featured lists

Genres, countries & languages

Comedy
170 films
Drama
120 films
Romance
80 films
Fantasy
53 films
Thriller
44 films
Animation
38 films
Action
35 films
Horror
34 films
Family
30 films
Documentary
29 films
USA
237 films
France
52 films
UK
46 films
Canada
14 films
Hong Kong
12 films
Germany
11 films
India
10 films
Ireland
8 films
China
7 films
Spain
6 films
English
283 films
French
70 films
Italian
17 films
Spanish
17 films
German
16 films
Russian
12 films
Chinese
10 films
Hindi
9 films
Cantonese
8 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 141 Added 249

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

aobh’s most liked review

Canyon Passage

Canyon Passage

My late father LOVED westerns.  In the final years of his life, he often spent most of the day watching or napping to Grit, which is a network that only shows westerns.  I'm pretty sure he had previously seen a lot of what he watched, but since he enjoyed westerns…

More reviews

aobh’s most liked list

Duel at Diablo
The Unforgiven
The Searchers

Black Westerns

Mia Mask, Black rodeo: The African American Westerner in Film

*NOTE: The last two films were not mentioned by Ms. Mask, but I thought I'd add them to the list.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Folklore: The Long Pond Studio Sessions
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

He's All That
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Dune
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Islands. Larisa Shepitko

Films aobh watched in 2021

  • Love on a Diet
  • Hawkeye
  • Elf
  • Snoopy Presents: For Auld Lang Syne
  • Die Hard 2
  • Bluebeard's Eighth Wife
  • Humor Me
  • Romancing the Stone
  • I Met Him in Paris
  • Indiscreet
  • Free Guy
  • Avalon
  • Knocked Up
  • Dune
  • Nine Days
  • My Favorite Year
  • Eternals
  • Censor
  • Hyde Park on Hudson
  • The French Dispatch
  • Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Sex and the Single Girl
  • Puzzle
  • Them!
  • The Lure
  • Hocus Pocus
  • Jiu Jitsu
  • Old
  • Deerskin
  • Doctor Who: Revolution of the Daleks
  • The Green Knight
  • Blithe Spirit
  • What If
  • Nobody
  • Tommy
  • High Spirits
  • eXistenZ
  • Muy Gay Too Mexicano
  • If I Can’t Have Love, I Want Power
  • No Way Out
  • What If
  • Doctor Who: Resolution
  • Salome
  • Cat People
  • The Twins Effect
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • Mars Attacks!
  • Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds
  • The Witches of Eastwick
  • Spree
  • Dragon: The Bruce Lee Story
  • Doctor Who: The Woman Who Fell to Earth
  • Juliet, Naked
  • Blacula
  • Doctor Who: Twice Upon a Time
  • Suburban Gothic
  • Wife vs. Secretary
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Blow Out
  • Oxhide II
  • The Lodge
  • A Place in the Sun
  • Burying the Ex
  • Catch-22
  • 22 Jump Street
  • I Haven't Got a Hat
  • Hollywood Capers
  • Feed the Kitty
  • Barfi!
  • Madame Tutli-Putli
  • Kitty
  • Intruders
  • Mapleworth Murders
  • Stand Up and Cheer!
  • Marrowbone
  • Grosse Pointe Blank
  • The Amazing Quest of Ernest Bliss
  • Booksmart
  • Priest
  • 575 Castro St.
  • Blue Diary
  • Heidi
  • History Is Made at Night
  • Zola
  • The Hidden Side of Persepolis
  • Persepolis
  • Nightbooks
  • Zola
  • The Mole Agent
  • High Road to China
  • When in Rome
  • Summer Magic
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Top Secret Rosies: The Female 'Computers' of WWII
  • Toy Story That Time Forgot
  • Toy Story of Terror!
  • Mr. Roosevelt
  • The Festival
  • Body Double
  • Oxhide
  • Malignant
  • Saving Face
  • To All the Boys I've Loved Before
  • An American in Paris
  • The Rage of Paris
  • Garfunkel and Oates: Trying to be Special
  • Constantine
  • Racing with the Moon
  • Flight of the Conchords: Live in London
  • Twentieth Century
  • Stanley Tucci: Searching for Italy
  • Rebecca of Sunnybrook Farm
  • Seventh Son
  • Shadows of Suspense
  • Cover Girl
  • Afronauts
  • Passionless Moments
  • Hair Wolf
  • Inspiration
  • Purl
  • Kitbull
  • Yellow Fever
  • Teeth
  • Sanjay's Super Team
  • WHAT DID JACK DO?
  • Duck Amuck
  • The Lonedale Operator
  • American Animals
  • Annette
  • Kingsman: The Secret Service
  • More than Love. Such a Big Short Life...
  • Islands. Larisa Shepitko
  • The Owls
  • Talks with Larisa
  • Larisa
  • The Homeland of Electricity
  • The Ascent
  • End-O
  • Big Night
  • He's All That
  • The Rhythm Section
  • Below
  • Hugo
  • Peter Rabbit 2: The Runaway
  • Phffft
  • One A.M.
  • Easy Street
  • Behind the Screen
  • The Vagabond
  • Charles and Lucie
  • The Rink
  • Papa, the Lil' Boats
  • Freeze
  • The Bewitched Inn
  • Birth of the Tramp
  • The Solid Gold Cadillac
  • Love & Peace
  • Reminiscence
  • Black Rodeo
  • The Pleasure of Love
  • Easter Parade
  • The Merry Frolics of Satan
  • The Suicide Squad
  • Shirley Valentine
  • The Four Troublesome Heads
  • The Méliès Mystery
  • The Kingdom of the Fairies
  • The Pawnshop
  • Grace Jones: Bloodlight and Bami
  • The Impossible Voyage
  • The Immigrant
  • A Trip to the Moon
  • The Witch
  • Joan of Arc
  • The Floorwalker
  • True Confession
  • Chaplin's Goliath
  • Bewitched Bunny
  • Dance, Girl, Dance
  • Malibu Beach Party
  • Just a Cute Kid
  • Together Again
  • Theodora Goes Wild
  • Burn Out
  • A Story Well Spun
  • Miss Dundee and Her Performing Dogs
  • Discontent
  • The Fireman
  • The Diabolic Tenant
  • The Cure
  • The Count
  • My Man Godfrey
  • Robinson Crusoe
  • Sylvia Scarlett
  • Support Your Local Gunfighter
  • Goodbye, My Fancy
  • Rip's Dream
  • Dhoom
  • The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship
  • The Pillar of Fire
  • The Infernal Cauldron
  • Whimsical Illusions
  • Born Yesterday

See all 361

World map

Highly rated films aobh is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Spider-Man: No Way Home
  • Drive My Car
  • C'mon C'mon
  • Yuni

Highly rated with aobh’s friends Patron

  • The Matrix
  • Bo Burnham: Inside
  • Scream
  • Wolfwalkers
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Mare of Easttown
  • All Too Well: The Short Film
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Father
  • CODA
  • Minari
  • Judas and the Black Messiah
  • Sound of Metal
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Spider-Man: No Way Home
  • Soul
  • Shiva Baby
  • Another Round
  • Squid Game
  • Midnight Mass
  • Nomadland
  • Dune
  • West Side Story
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Power of the Dog
  • WandaVision
  • Luca
  • tick, tick...BOOM!
  • Titane
  • Palm Springs
  • Spencer
  • Encanto
  • Benedetta
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • The Green Knight
  • The Suicide Squad
  • The Last Duel
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Kajillionaire
  • A Quiet Place Part II
  • The Eyes of Tammy Faye
  • The Harder They Fall
  • Pig
  • Hawkeye
  • Love and Monsters
  • The French Dispatch
  • One Night in Miami...
  • Loki
  • Freaky
  • Spider-Man: Far From Home
  • Malignant
  • Nobody
  • Saint Maud
  • Promising Young Woman
  • The Matrix Resurrections
  • Hubie Halloween
  • No Time to Die
  • King Richard
  • Candyman
  • Prisoners of the Ghostland

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more