angel has logged 298 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Session 9

Session 9

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
14
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Leviathan

Leviathan

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Perfect

Perfect

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fletch

Fletch

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nurse 3-D

Nurse 3-D

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★
Edit this entry  
26
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shield of Straw

Shield of Straw

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
JCVD

JCVD

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry