• Dumbo

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • The Big Store

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★½

  • The Strawberry Blonde

    ★★★½

  • Mr. & Mrs. Smith

    ★★★★

  • High Sierra

    ★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • The Bank Dick

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • Foreign Correspondent

    ★★★★

  • My Favorite Wife

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Road to Singapore

    ★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★½

  • Another Thin Man

    ★★★

  • Ninotchka

    ★★★½

  • At the Circus

    ★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Five Came Back

    ★★★½

  • It's a Wonderful World

    ★★½

  • Only Angels Have Wings

    ★★★

  • Gunga Din

    ★★★½

  • Angels with Dirty Faces

    ★★★½

  • Alexander Nevsky

    ★★★

  • Room Service

    ★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★½

  • Holiday

    ★★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★½

  • Bluebeard's Eighth Wife

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Nothing Sacred

    ★★★½

  • The Awful Truth

    ★★★★

  • A Day at the Races

    ★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★★½

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • You Only Live Once

    ★★★★

  • After the Thin Man

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Captain Blood

    ★★★

  • A Night at the Opera

    ★★★½

  • Top Hat

    ★★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★★★

  • The Thin Man

    ★★★★

  • Twentieth Century

    ★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Sons of the Desert

    ★★★★

  • Design for Living

    ★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • Footlight Parade

    ★★★

  • The Testament of Dr. Mabuse

    ★★★★½

  • King Kong

    ★★★★

  • She Done Him Wrong

    ★★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★★

  • Red Dust

    ★★★½

  • Horse Feathers

    ★★★★

  • Jewel Robbery

    ★★★

  • Scarface

    ★★★½

  • Freaks

    ★★★½

  • Monkey Business

    ★★★½

  • M

    ★★★★

  • The Public Enemy

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • Little Caesar

    ★★★½

  • Animal Crackers

    ★★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★