• Bumblebee

    Bumblebee

    ★★★

    in a film constantly hitting you over the head with 1987 era appropriate references it's odd that the best they could do for a video game was pong. a game from the 70s.

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    ★★½

    i guess i watched a different version than everyone else.

  • Batman Ninja

    Batman Ninja

    ★★★

    i was really hoping for an elseworlds style plot. instead there was time travel, future tech, and some really silly stuff during the final battle. animation and character design was cool though so there is that. also a great watercolor type scene in the middle that is almost immediately undercut.

  • mother!

    mother!

    ★★★½

    the end really puts the gore in allegory.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★

    whatever.

    this didn't need to be two parts.

    remember when super heroes wore masks?

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

    i'm confused. are we supposed to like poe dameron? because i fucking hate that guy.

  • Kung Fu Yoga

    Kung Fu Yoga

    ★★½

    this movie literally has no conclusion.

  • The Three Musketeers

    The Three Musketeers

    ★½

    17th century france is a lot like ancient rome. lots of english accents.

  • Resident Evil: The Final Chapter

    Resident Evil: The Final Chapter

    these movies suck.

  • Spectre

    Spectre

    ★★

    these movies suck.

  • X-Men: Apocalypse

    X-Men: Apocalypse

    these movies suck.

  • Hush

    Hush

    ★★★

    hmmm i wonder if that obvious shot of a cork screw will play a role later in the film.