RSS feed for Alexander

Alexander has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Less than Zero

Less than Zero

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Alfie

Alfie

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
What Happens in Vegas

What Happens in Vegas

2008
×
★★
Edit this entry  
19
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Due Date

Due Date

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Paul

Paul

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★
Edit this entry  
05
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scoop

Scoop

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★
Edit this entry  
26
Singles

Singles

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★
Edit this entry  
22
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★
Edit this entry  
19
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★
Edit this entry  
08
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Couples Retreat

Couples Retreat

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Edit this entry