Sort by

Carl has logged 301 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Junior

Junior

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Superman III

Superman III

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Skyline

Skyline

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Leprechaun in the Hood

Leprechaun in the Hood

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Make the Yuletide Gay

Make the Yuletide Gay

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
El Topo

El Topo

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Adventures of Pluto Nash

The Adventures of Pluto Nash

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Joyful Noise

Joyful Noise

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gates of Paris

The Gates of Paris

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Woman, a Gun and a Noodle Shop

A Woman, a Gun and a Noodle Shop

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Congo

Congo

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Line

On the Line

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
After Earth

After Earth

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Midnight After

The Midnight After

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Human Capital

Human Capital

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sound and the Fury

The Sound and the Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magical Girl

Magical Girl

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Sea Fog

Sea Fog

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry