Sort by

Carl has logged 57 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gates of Paris

The Gates of Paris

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Woman, a Gun and a Noodle Shop

A Woman, a Gun and a Noodle Shop

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Congo

Congo

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Line

On the Line

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
After Earth

After Earth

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Midnight After

The Midnight After

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Human Capital

Human Capital

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sound and the Fury

The Sound and the Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magical Girl

Magical Girl

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Sea Fog

Sea Fog

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Voice Over

Voice Over

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pride

Pride

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night Flight

Night Flight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Labour of Love

Labour of Love

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deep in the Heart

Deep in the Heart

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sivas

Sivas

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Name Me

Name Me

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Obra

Obra

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Am Not Lorena

I Am Not Lorena

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Fatal Frame

Fatal Frame

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
White God

White God

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Misunderstood

Misunderstood

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Aberdeen

Aberdeen

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Divine Move

The Divine Move

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Self Made

Self Made

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Reality

Reality

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Revivre

Revivre

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Two Step

Two Step

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bilocation

Bilocation

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry