RSS feed for Carl

Carl has logged 112 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Transformers

Transformers

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barbershop: The Next Cut

Barbershop: The Next Cut

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Joshy

Joshy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
En enkel melodi

En enkel melodi

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Clapper

The Clapper

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rad

Rad

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Play

Play

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
Read the review Edit this entry  
03
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
True Grit

True Grit

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Man on the Edge

Man on the Edge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Buckwheat Flower, A Lucky Day and Spring

Buckwheat Flower, A Lucky Day and Spring

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dead Mountaineer Hotel

The Dead Mountaineer Hotel

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Son of the Mask

Son of the Mask

2005
×
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jimmie

Jimmie

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Blondie

Blondie

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Take Aim at the Police Van

Take Aim at the Police Van

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tamas and Juli

Tamas and Juli

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Faat Kiné

Faat Kiné

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry