Sort by

Carl has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Lepus

Night of the Lepus

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Humanoid

The Humanoid

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Secret Admirer

Secret Admirer

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heroes Don't Die

Heroes Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Monos

Monos

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Just 6.5

Just 6.5

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nina Wu

Nina Wu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arab Blues

Arab Blues

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suddenly in the Dark

Suddenly in the Dark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream 4

Scream 4

2011
×
★½
Read the review Edit this entry