2008

Carl Sandell Carl Sandell’s year in review

Carl’s highest rated films

  • In Bruges

    ★★★★½

  • The Good, The Bad, The Weird

    ★★★★

  • Wendy and Lucy

    ★★★★

  • Dream

    ★★★★

  • Written

    ★★★

  • Changeling

    ★★★

  • Sparrow

    ★★½

  • Tokyo!

    ★★½

  • Ocean Flame

    ★★½

  • Phoebe in Wonderland

    ★★

  • W.

    ★★

  • The Brothers Bloom

    ★★

  • Adulthood

    ★★

  • Ashes of Time

    ★½

  • Máncora

    ★½

  • Parc

    ★½

Films by week

Jan Dec
  • 20 Films watched
  • 1.7 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Adulthood

Nov 20

Last Film

Ashes of Time

Nov 30

Genres, Countries & Languages

Drama
17 films
Romance
5 films
Comedy
4 films
Adventure
3 films
Crime
3 films
Action
2 films
Foreign
2 films
Sci Fi
1 film
Mystery
1 film
Thriller
1 film
USA
8 films
UK
4 films
Hong Kong
3 films
South Korea
2 films
Japan
2 films
France
2 films
Taiwan
1 film
Germany
1 film
China
1 film
English
11 films
Korean
4 films
Chinese
3 films
French
3 films
Cantonese
3 films
Spanish
2 films
Japanese
2 films
Czech
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Highs and Lows

Highest Average

In Bruges
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Twilight
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

In Bruges
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Parc

Films watched in 2008

  • Ashes of Time
  • Máncora
  • Phoebe in Wonderland
  • The Good, The Bad, The Weird
  • Sparrow
  • Written
  • Parc
  • Better Things
  • Changeling
  • Wendy and Lucy
  • Medicine for Melancholy
  • Happy-Go-Lucky
  • Tokyo!
  • Dream
  • W.
  • Ocean Flame
  • In Bruges
  • The Brothers Bloom
  • Twilight
  • Adulthood

Highly rated films Carl missed

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • WALL·E
  • The Beaches of Agnès
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Waltz with Bashir
  • The Wrestler
  • 35 Shots of Rum
  • Revanche

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more