2009

Carl Sandell Carl Sandell’s year in review

Carl’s highest rated films

  • Mother

    ★★★★½

  • Bunny and the Bull

    ★★★★

  • Searching for the Elephant

    ★★★★

  • Thirst

    ★★★★

  • Animal Town

    ★★★★

  • The Carter

    ★★★★

  • Black Dynamite

    ★★★½

  • A Piece of Our Life

    ★★★½

  • Optical Illusions

    ★★★½

  • Claustrophobia

    ★★★½

  • Sin Nombre

    ★★★½

  • A Serious Man

    ★★★½

  • Departures

    ★★★½

  • World's Greatest Dad

    ★★★

  • Rocksteady: The Roots of Reggae

    ★★★

  • I Killed My Mother

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Departures

Nov 18

Last Film

Bunny and the Bull

Nov 29

Genres, Countries & Languages

Drama
23 films
Thriller
11 films
Comedy
11 films
Mystery
6 films
Romance
5 films
Crime
5 films
Horror
3 films
Animation
2 films
Documentary
2 films
Music
2 films
USA
10 films
UK
5 films
South Korea
4 films
France
3 films
Japan
3 films
Hong Kong
2 films
Spain
2 films
Denmark
1 film
Portugal
1 film
English
20 films
Japanese
4 films
French
4 films
Spanish
4 films
Korean
4 films
Italian
2 films
Cantonese
2 films
Thai
1 film
Chinese
1 film
Polish
1 film

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Fantastic Mr. Fox
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Extract
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Fantastic Mr. Fox
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Rocksteady: The Roots of Reggae

Films watched in 2009

  • Bunny and the Bull
  • Air Doll
  • Godspeed
  • The Last Days of Emma Blank
  • World's Greatest Dad
  • Rocksteady: The Roots of Reggae
  • I Killed My Mother
  • Red Riding: In the Year of Our Lord 1983
  • Red Riding: In the Year of Our Lord 1980
  • 25 Carat
  • Searching for the Elephant
  • Buried Secrets
  • Black Dynamite
  • Thirst
  • The Greatest
  • Vincere
  • At the End of Daybreak
  • Phobia 2
  • Animal Town
  • Extract
  • A Piece of Our Life
  • Optical Illusions
  • Metropia
  • Humpday
  • Claustrophobia
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Carter
  • Sin Nombre
  • The Girlfriend Experience
  • Red Riding: In the Year of Our Lord 1974
  • A Serious Man
  • Shrink
  • Map of the Sounds of Tokyo
  • Mother
  • Departures

Highly rated films Carl missed

  • Mary and Max
  • Up
  • The Secret in Their Eyes
  • Castaway on the Moon
  • A Prophet
  • The Cove
  • City of Life and Death
  • 3 Idiots

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more