2010

Carl Sandell Carl Sandell’s year in review

Carl’s highest rated films

  • Confessions

    ★★★★½

  • Lights Out

    ★★★★½

  • Heartbeats

    ★★★★

  • I Saw the Devil

    ★★★★

  • I'm Still Here

    ★★★★

  • American Grindhouse

    ★★★½

  • Happythankyoumoreplease

    ★★★½

  • Machete Maidens Unleashed!

    ★★★

  • Winter's Bone

    ★★★

  • Sound of Noise

    ★★★

  • Songs from the Nickel

    ★★★

  • Cyrus

    ★★★

  • Gone with the Pope

    ★★½

  • Outrage

    ★★½

  • Mother Is a Whore

    ★★½

  • Boys on the Run

    ★★½

Films by week

Jan Dec
  • 28 Films watched
  • 2.3 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Red Nights

Nov 17

Last Film

Heartbeats

Nov 28

Genres, Countries & Languages

Drama
17 films
Comedy
10 films
Thriller
9 films
Romance
6 films
Horror
6 films
Mystery
5 films
Crime
4 films
Action
2 films
Documentary
2 films
Music
1 film
USA
9 films
South Korea
3 films
Japan
3 films
France
3 films
Hong Kong
2 films
UK
2 films
Sweden
1 film
Ukraine
1 film
Mexico
1 film
Belgium
1 film
English
18 films
Korean
3 films
Japanese
3 films
French
3 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films
German
1 film
Polish
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

I Saw the Devil
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

Shelter
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

I Saw the Devil
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Songs from the Nickel

Films watched in 2010

  • Heartbeats
  • The Taqwacores
  • My Joy
  • Gone with the Pope
  • Machete Maidens Unleashed!
  • Shelter
  • Let Me In
  • Winter's Bone
  • Confessions
  • Outrage
  • Mother Is a Whore
  • I Saw the Devil
  • Sound of Noise
  • Pete Smalls Is Dead
  • Cold Weather
  • American Grindhouse
  • Songs from the Nickel
  • Boys on the Run
  • Cemetery Junction
  • Happythankyoumoreplease
  • The Killer Inside Me
  • I'm Still Here
  • Lights Out
  • We Are What We Are
  • Bedevilled
  • Cyrus
  • Crossing Hennessy
  • Red Nights

Highly rated films Carl missed

  • Stranger Things
  • Senna
  • Toy Story 3
  • Poetry
  • This Is England '86
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • Louis C.K.: Hilarious

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more