2012

Carl Sandell Carl Sandell’s year in review

Carl’s highest rated films

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Lights Out

    ★★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

  • Good Luck, Sweetheart

    ★★★★½

  • In Another Country

    ★★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • J. Edgar

    ★★★★

  • The Descendants

    ★★★★

  • The Artist

    ★★★★

  • Barcelona

    ★★★★

  • Crash

    ★★★★

  • Horrible Bosses

    ★★★★

  • The Adventures of Tintin

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 187 Films watched
  • 15.6 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Crocodile

Jan 1

Most Watched

Carnage

twice

Mulholland Drive

twice

Last Film

This Is 40

Dec 27

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
110 films
Thriller
61 films
Comedy
53 films
Action
42 films
Mystery
32 films
Adventure
30 films
Crime
29 films
Sci Fi
26 films
Romance
26 films
Fantasy
17 films
USA
129 films
France
27 films
UK
22 films
Germany
14 films
Sweden
9 films
South Korea
9 films
Japan
9 films
Spain
7 films
Canada
7 films
Italy
5 films
English
153 films
French
34 films
Spanish
23 films
German
21 films
Korean
12 films
Italian
11 films
Chinese
11 films
Japanese
11 films
Russian
10 films
Swedish
8 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Citizen Kane
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

The Avengers
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Pit and the Pendulum

Films watched in 2012

  • This Is 40
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • The Campaign
  • Carnage
  • Logan's Run
  • The Tree of Life
  • The Bounty Hunter
  • Chinatown
  • From Paris with Love
  • Shame
  • Devil in a Blue Dress
  • Limitless
  • The Long Goodbye
  • Our Idiot Brother
  • Young & Wild
  • Killing Them Softly
  • The Comedy
  • Safety Not Guaranteed
  • The We and the I
  • The Body
  • After Lucia
  • Nameless Gangster
  • Young Dudes
  • Rent-a-Cat
  • Pieta
  • Wrong
  • Our Homeland
  • The Last Will and Testament of Rosalind Leigh
  • Sister
  • Good Luck, Sweetheart
  • Isn't Anyone Alive?
  • In Another Country
  • La playa DC
  • Compliance
  • 90 Minutes
  • The Taste of Money
  • Vulgaria
  • Doomsday Book
  • Argo
  • Call Girl
  • The Legend of Kaspar Hauser
  • Ace Attorney
  • Melancholia
  • Monte Carlo
  • Friends with Kids
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • The Kids Are All Right
  • Paul
  • The Nines
  • Alien Resurrection
  • Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen
  • Norwegian Wood
  • Savages
  • The Conspirator
  • Mr. Popper's Penguins
  • The Passenger
  • The Fighter
  • Three Times
  • Deception
  • Iron Sky
  • The Yellow Sea
  • Arthur
  • Audition
  • Laurence Anyways
  • Unknown
  • 127 Hours
  • Slackers
  • Cop Land
  • Disturbia
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Cowboys & Aliens
  • Irene Huss 11: I skydd av skuggorna
  • Calendar Girl Murders
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • Shaun of the Dead
  • I, Robot
  • Red State
  • Zookeeper
  • Hollywood Ending
  • Rosemary's Baby
  • The Tenant
  • Barton Fink
  • Cedar Rapids
  • Mulholland Drive
  • Gerry
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Greatest Movie Ever Sold
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Mulholland Drive
  • Magnolia
  • Your Highness
  • La Vie en Rose
  • Irene Huss 10: Tystnadens cirkel
  • A Few Good Men
  • London Boulevard
  • Irene Huss 9: En Man Med Litet Ansikte
  • Easy A
  • Formosa Betrayed
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • The Hangover Part II
  • 30 Minutes or Less
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Midnight in Paris
  • Irene Huss 8: Det lömska nätet
  • X-Men: First Class
  • Super 8
  • Alien³
  • Midnight Cowboy
  • Citizen Kane
  • Prince of Persia: The Sands of Time
  • Blast from the Past
  • The Day After Tomorrow
  • Green Zone
  • Unstoppable
  • The Hurt Locker
  • Megamind
  • The Avengers
  • Kids Return
  • Outrage
  • Dark Shadows
  • Captain America: The First Avenger
  • Iron Man 2
  • Thor
  • Still Walking
  • Vegetarian
  • Dorian Gray
  • Doctor Zhivago
  • The Woman in Black
  • Moneyball
  • 50/50
  • The Adventures of Tintin
  • Bad Teacher
  • Horrible Bosses
  • Pan's Labyrinth
  • Tomorrow Never Dies
  • The Pianist
  • Crash
  • Amadeus
  • Zombieland
  • The Hunger Games
  • Whip It
  • Hereafter
  • Angels & Demons
  • Crash
  • Lights Out
  • Next
  • Quantum of Solace
  • Rango
  • Aliens
  • Obsessed
  • Dirty Harry
  • The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It
  • Barcelona
  • Die Another Day
  • Au Revoir les Enfants
  • Heaven's Gate
  • Dark Blue
  • The Artist
  • The Weight of Water
  • The King's Speech
  • The Pit and the Pendulum
  • The Descendants
  • The Notebook
  • Frantic
  • Carnage
  • Brick
  • Metropolitan
  • The Next Three Days
  • American Grindhouse
  • Wings of Desire
  • J. Edgar
  • 2012
  • Black Moon
  • Morning Glory
  • Beck 24 - I Guds namn
  • Hollywood Homicide
  • Dark City
  • American Graffiti
  • National Treasure: Book of Secrets
  • Gilda
  • Little Fockers
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Die Hard
  • Mission: Impossible
  • CB4
  • Crocodile

Highly rated films Carl missed

  • It's Such a Beautiful Day
  • John Mulaney: New in Town
  • Wolf Children
  • Elena
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • McCullin
  • The Hollow Crown: Richard II
  • Searching for Sugar Man

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more