• Nope

    Nope

    ★★★½

    it is gory but i appreciate that it’s more sci-fi than straight up horror because i am nooooot a fan of horror normally but this i could definitely handle

  • Handsome Devil

    Handsome Devil

    ★★★½

    i finished this 30 minutes before it got taken off netflix i have great timing. it’s cute, gay, irish, and has andrew scott so it checks all the basic boxes

  • Purple Hearts

    Purple Hearts

    ★★

    nicholas you owe me the red white and royal blue adaptation right fucking now so i can forget that you played a republican

  • Watching the Detectives

    Watching the Detectives

    ★★

    this plot plus lucy liu and cillian murphy had so much potential for a 2000s romcom but alas…. im disappointed

  • The Gray Man

    The Gray Man

    ★★★

    a little bit of overkill in prague, don’t ya think fellas?

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★★½

    it’s silly it’s fun it’s camp and it’s exactly what i would expect from taika’s mind. you really can’t compare it to ragnarok they are very different and i think it’s impossible to live up to what ragnarok created. it’s definitely focused most on the comedy aspect maybe a little bit too much at times so it’s not going to be for everyone but i don’t care it still had a lot of genuinely funny moments. seeing valkyrie again is all i really wanted shes gay, she has swords, she’s hot, and she’s still the love of my life 5 years later

  • The Man From Toronto

    The Man From Toronto

    ★★½

    my dad made me watch this

  • Jerry & Marge Go Large

    Jerry & Marge Go Large

    ★★★

    it definitely feels like a movie you’d find on paramount but it’s still a cute story

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth

    ★★★★

    this movie taught me (1) that’s it’s okay to be in ur 20s and not know what the fuck to do with ur life after college and (2) it’s okay to have ur heart broken by a milf if that milf is dakota johnson.

  • Spiderhead

    Spiderhead

    ★★★½

    entertaining and a decent sci-fi thriller for netflix but it’s a little flat, its missing something and i don’t know what that is

  • Spree

    Spree

    ★★★★

    this isn’t something you can reallyyy critique, it is what it is and you either find it funny or you don’t and i found it really funny especially for a gen z audience. it starting with a “draw my life” was perfect.

  • Hustle

    Hustle

    ★★★★

    nothing new it’s ur pretty typical sports underdog story but still very entertaining and probably some of adam sandler’s best work next to uncut gems bc he’s not annoying