Sort by

Andrew has logged 368 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Snow on tha Bluff

Snow on tha Bluff

2011
×
Edit this entry  
28
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
5 Fingers

5 Fingers

1952
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
20
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Miracle Maker

The Miracle Maker

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love and Diane

Love and Diane

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sweet Sugar

Sweet Sugar

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Check to the Queen

Check to the Queen

1969
×
Edit this entry  
16
My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Baise-moi

Baise-moi

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Xtro

Xtro

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Clean

Clean

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
P2

P2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Die, Monster, Die!

Die, Monster, Die!

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Satan's Slave

Satan's Slave

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★½
Edit this entry  
26
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Paid in Full

Paid in Full

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
17
November

November

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Her Story

Her Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry