Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Crunch

Crunch

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Breaking & Exiting

Breaking & Exiting

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miracle Run

Miracle Run

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Palmer

Palmer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taking a Shot at Love

Taking a Shot at Love

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lucky One

The Lucky One

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Song One

Song One

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sonic Sea

Sonic Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clouds

Clouds

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
How To Be Behzinga

How To Be Behzinga

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The English Teacher

The English Teacher

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Status Update

Status Update

2018
×
★½
Edit this entry  
02
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Listen to Me

Listen to Me

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry