Sort by

ApePlanet has logged 51 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read other review Edit this entry  
31
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
28
Keith Haring: Street Art Boy

Keith Haring: Street Art Boy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elliot: The Littlest Reindeer

Elliot: The Littlest Reindeer

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Wolfman's Got Nards

Wolfman's Got Nards

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RBG

RBG

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kingdom of the Apes: Battle Lines

Kingdom of the Apes: Battle Lines

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trolls Holiday

Trolls Holiday

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trolls

Trolls

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bob Ross: The Happy Painter

Bob Ross: The Happy Painter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Artifact: The Rise of American Rock Poster Art

American Artifact: The Rise of American Rock Poster Art

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
MVP: Most Valuable Primate

MVP: Most Valuable Primate

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Banksy and the Rise of Outlaw Art

Banksy and the Rise of Outlaw Art

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Graphic Means: A History of Graphic Design Production

Graphic Means: A History of Graphic Design Production

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Butch Walker: Out of Focus

Butch Walker: Out of Focus

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
VHYes

VHYes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Duran Duran: Unstaged

Duran Duran: Unstaged

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Concert - Butch Walker Live Acoustic Performance in Atlanta

Concert - Butch Walker Live Acoustic Performance in Atlanta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Z-O-M-B-I-E-S 2

Z-O-M-B-I-E-S 2

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Making Apes: The Artists Who Changed Film

Making Apes: The Artists Who Changed Film

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Edit this entry