Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
👽hayley👽

👽hayley👽

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for 👽hayley👽
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • 👽hayley👽’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho 2021

    ★ Watched by 👽hayley👽 22 Jun 2022

    ABSOLUTE GARBAGE and i’m sorry this is so mean but i just couldn’t deal with thomasin mckenzie’s voice it was like nails on a chalkboard to me i’m sorry it’s terrible to say but u don’t know how much it was getting on my tits

  • Videodrome

    Videodrome 1983

    ★★★★ Watched by 👽hayley👽 04 Jun 2022

    ugh… oh my god…. Yes….. YES…. fucking yes man…… ugh….. holy shit…… yes YES

  • Prehistoric Planet

    Prehistoric Planet 2022

    ★★★★★ Watched by 👽hayley👽 25 May 2022

    this is the best thing we’ve ever done. full on picasso is dead shakespeare is dead. dinosaurs rule

  • White Palace

    White Palace 1990

    ★★★ Watched by 👽hayley👽 20 May 2022

    reject modernity. embrace tradition.

    james spader in sex movies once again.

  • Concerning Violence

    Concerning Violence 2014

    ★★★★½ Watched by 👽hayley👽 19 May 2022

    “Colonialism is not a thinking machine, nor a body endowed with reasoning faculties. It is violence in its natural state, and it will only yield when confronted with greater violence.”

  • The Wailing

    The Wailing 2016

    ★★★★½ Watched by 👽hayley👽 14 May 2022

    absolute stunning. me and my pals watched this a couple of days ago and haven’t stopped thinking about it ever since. we noticed that the wailing has combined every horror movie genre into one extremely nuanced film. there’s the supernatural, disease, exorcisms, revenge, murder mystery, magic, terror, body horror, isolation, and slasher elements. also contains some of the best acting performances ive ever seen.

    lady ghosts rule my heart forever !!!

  • The Fly

    The Fly 1986

    ★★★★★ Watched by 👽hayley👽 11 May 2022

    me wearing a T-shirt that says sickos on it: 

    “YES….. Ha Ha Ha……… YES”

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    The Meyerowitz Stories (New and Selected) 2017

    ★★★★ Watched by 👽hayley👽 11 May 2022

    me when having a regular conversation with a friend:  wow this is just like a noah baumbach film

  • Take Shelter

    Take Shelter 2011

    ★★★★½ Watched by 👽hayley👽 19 Apr 2022

    i found this film so deeply moving and definitely one of the best portrayals of mental illness ive ever seen on screen

  • Raw

    Raw 2016

    ★★★★ Watched by 👽hayley👽 13 Apr 2022

    when u hit the water bottle the morning after a heavy night of drinking, winching, and gobbling a dead guys arm u found at the morgue 😩😩😩👅👅👅💦💦💦💦💦💦

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer 2017

    ★★★★ Watched by 👽hayley👽 11 Apr 2022

    totally solidifies the theory that when barry keoghan eats pussy he rips it off the bone

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon 2021

    ★★★★★ Watched by 👽hayley👽 26 Mar 2022

    if my meds didn’t suppress all my emotions these days i would be on the floor as a sobbing mess right now. this was breathtaking

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 46

Review Tags

259
  • with mum
  • with dad
  • with niall
  • with rhauri
  • with the boys
  • holy shit
  • 4real tho this family were so extra if they all jus chilled everything would be okay
  • a masterpiece
  • a masterpiece im not even joking
  • all my faves die i cant fuckin deal wae this
  • also amy adams is so cute!!! i think im in love!!!!!
  • also i am sobbing like never before right now
  • also lupin could get it so hard
  • also no offence but why is nicolas just an absolute dirt bag
  • also sorry kubrick i love you so much but this film will always and forever go over my head
  • also that truck driver was so nice!!! ahh!!!
  • although francis mcdormand destroyed this omg her performance was incredible
  • amazing!!!
  • and georges flares !
  • and that sleazy bastard hugh grant
  • because i am weak
  • bo is the only person i truly care about
  • bob and jesse are so obviously gay its beautiful
  • brb out to go buy my team garrett t shirt screw edward and jacob
  • brett is just
  • bros i watched this like 2 months ago just forgot to review it ahahaha
  • btw sorry this review feels really insensitive in all honesty this film was so heartwrenching sincere and beautiful
  • but anyway
  • but he is such shit lol
  • but its amazing
  • but lads......... rose byrne
  • but seriously
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro