RSS feed for Josh
  • Creed

    Creed

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The seventh Rocky film is most definitely is best, something I never thought I would say. Creed is spectacular and, possibly, the best soft-reboot I've seen short of Casino Royale. The one-shot fight with Sporino is quite easily the best shot fight scene I have ever watched and the highlight of the film. If we're going to be moving forward without Rocky (which seems likely given what happens in the film), I am confident that Michael B. Jordan was the right choice to lead the series going forward.

    This movie is fantastic and I highly, highly recommend you go see it.

  • Fantastic Four

    Fantastic Four

    ★½

    I keep hearing people talk about how poor the third act is. My question for those people is... what third act? This movie was missing an entire chunk of story

  • Tomorrowland

    Tomorrowland

    ★★★½

    Surprisingly okay. Not at all the movie I was hoping for, but I still enjoyed it

  • Black Mass

    Black Mass

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Black Mass was an ok crime film, but that's it. The one thing that truly stuck out was Johnny Depp's performance, which was his best in years and was brilliant from start to finish. Enough praise cannot be sung for his work here.

    But the movie itself had issues, many of the same issues that Cooper's Out of the Furnace had. First, it had a brilliant cast that is never used. The entire film focuses on Depp and Edgerton, so…

  • Insurgent

    Insurgent

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Divergent was bearable. It was surprisingly somewhat enjoyable. Insurgent, however, felt pointless. There was no real interesting point to it. They introduced 4 characters the entire movie (Naomi Watts, Lost guy that was head of Candor, the divergent Dauntless, and Octavia Spencer), none of which saw any development whatsoever. The entire movie seemed to focus on betrayal (Mile Teller alone does 2 betrayals and half-attempts to do another).

    The introduction of Naomi Watts, Four's mother, felt hasty and convenient. Without…

  • 7 Days in Hell

    7 Days in Hell

    ★★★★★

    I am in tears. That was so amazingly funny.

  • Ant-Man

    Ant-Man

    ★★★

    I enjoyed Ant-Man. I liked Paul Rudd. I really liked Michael Douglas as Pym. I even enjoyed Evangeline Lilly.

    But Yellow Jacket was terrible. There was never any threat from him. There was never any reason for him to be there other than for Pym to find a new Ant-Man. His entire story could have been replaced by someone trying to steal the Pym Particle, which was the end result of the film anyway.

    The quantum realm seemed unnecessary as…

  • Terminator Genisys

    Terminator Genisys

    ★★★½

    Definitely the best Terminator film since Judgement Day and a fairly enjoyable film. I was worried, but it pulled through.

    A few thoughts:
    1. Stop trying to make Jai Courtney happen, Hollywood. Let him disappear like Sam Worthington did.
    2. Can we set a movie in and destroy cities other than San Francisco? It's getting a little absurd.
    3. Please make JK Simmons the action star happen, Hollywood.
    4. I never imagined I'd say it, but I think Arnold Schwarzenegger…

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    I have seen a lot of movies in theaters. Roughly one a week since I got my driver's license 9 and a half years ago. An average of ~45 a year. Hundreds in total. I have seen veterans salute Lone Survivor. I have seen people walk out of Spring Breakers in disgust. I have experienced Marvel midnight openings. I have sat on the floor of an oversold theater to see Return of the King and Phantom Menace. I have seen…

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Age of Ultron wasn't quite as good as the first, but it was still quite enjoyable.

    I really liked the dynamic Whedon went with here. Whereas the first Avengers film was all about the Avengers finding each other and what they can do, Age of Ultron was all about -why- they are Avengers and what makes them special. Whedon put a bit of focus on why Hawkeye and Black Widow, completely normal (in the films at least with Romanov) assassins are worthy and why, perhaps, they are more important than the god or the robots or the super human.

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A wonderful modern take on Pinocchio. A fantastic story led by really well done acting by the film's three leads. The entire film, you have no idea who the machine is. You have no idea what the motives are. You have no idea if Oscar Issac is as diabolical as they make he seem. This an amazing movie and I highly recommend it.

    On a side note, if this is a preview of what to expect from the Oscar Issac/Domhnall Gleeson duo in the future of Star Wars, we are in for quite a ride. They worked really well together.

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★★★

    An incredible film with incredible performances from Cumberbatch, Knightley, and Goode. A huge recommendation from me.