RSS feed for jas

jas has logged 139 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Road Within

The Road Within

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
Read the review Edit this entry  
12
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oh, Hello: On Broadway

Oh, Hello: On Broadway

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Xenos

Xenos

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
A World Not Ours

A World Not Ours

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ivan Vasilyevich Changes His Profession

Ivan Vasilyevich Changes His Profession

1973
×
Read the review Edit this entry  
15
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Man of La Mancha

Man of La Mancha

1972
×
Edit this entry  
22
Nappily Ever After

Nappily Ever After

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
Edit this entry  
15
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hero

Hero

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Comic Book Confidential

Comic Book Confidential

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Read prior review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry