Sort by

Tommy has logged 350 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hannie Caulder

Hannie Caulder

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No Name on the Bullet

No Name on the Bullet

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
25
The Naked Dawn

The Naked Dawn

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
24
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cut-Throats Nine

Cut-Throats Nine

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Desert

Red Desert

1964
×
Read the review Edit this entry  
20
Ripples

Ripples

1967
×
Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Oldboy

Oldboy

2003
×
Edit this entry  
08
Techno Western

Techno Western

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Patterns

Patterns

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
02
Headshot

Headshot

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
Edit this entry  
27
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coming to America

Coming to America

1988
×
Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Read the review Edit this entry  
25
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Django, Prepare a Coffin

Django, Prepare a Coffin

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deliverance

Deliverance

1972
×
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read prior review Edit this entry  
20
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gamer

Gamer

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★½
Edit this entry  
13
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Fox Tale

A Fox Tale

2011
×
Edit this entry