Alec has logged 447 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eat to the Beat

Eat to the Beat

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Olivia

Olivia

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry