Sort by

april :) has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Silent Sea

The Silent Sea

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry