• The Many Saints of Newark

    ★★

  • Dune

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Luca

    ★★½

  • Mare of Easttown

    ★★★

  • Biggie: I Got a Story to Tell

    ★★★

  • Mank

    ★★

  • Sarah Cooper: Everything's Fine

    ★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • Tigertail

    ★★★½

  • Mulan

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Gretel & Hansel

    ★★½

  • Minari

    ★★★½

  • The Truffle Hunters

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Cold Meridian

    ★★★½

  • Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

    ★★★

  • 1917

    ★★★

  • Dark Waters

    ★★★

  • Richard Jewell

    ★★½

  • Queen & Slim

    ★★

  • The Fall

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Abominable

    ★★★½

  • Just Mercy

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • Billie

    ★★★½

  • The Laundromat

    ★½

  • The Two Popes

    ★★

  • Joker

    ★★★

  • The Assistant

    ★★★

  • Waves

    ★★

  • Ford v Ferrari

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • GUO4

    ★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★

  • Aziz Ansari: Right Now

    ★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Anima

    ★★★

  • Midsommar

    ★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★½

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • The Staggering Girl

    ★★★

  • Zombi Child

    ★★★½

  • Sorry We Missed You

    ★★★

  • Rocketman

    ★★½

  • Aladdin

    ★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★½

  • Triple Frontier

    ★★★

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★

  • Mike Wallace Is Here

    ★★★