RSS feed for Rob
  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★

    When I was in school, our town held a battle of the bands. One group called themselves Métrix but the host called them Metrics because he didn't know what to do with the accent over the e. Maytricks was a Blink-182 cover band. They were awful. The very next night, the real Blink-182 played Saturday Night Live. _They_ were awful. And that's how I learned that Maitracks was actually a pretty good band.

    I went to the Alita 'branded experience'…

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★½

    This movie constantly broke my expectations about what was going to happen in a given scene or in general, because in the face of all evidence I kept expecting it to be her story instead of his.

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★★

    This is a really good Spider-Man. Even though I kind of want the Infinity War consequences to be permanent just for the sake of shocking the know-it-alls, I can’t help but think of how great it could be if we get to keep this Spider-Man for the next ten years of the MCU and let him grow and change the way Iron Man has in the first ten.

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★★

    Terrific planning, releasing this movie on Father’s Day. I had no idea this was scheduled to be such a success - the theater lobby wasn’t this packed for Infinity War or Last Jedi.

    The movie itself is perfectly fine, but I still don’t think Pixar should make any sequels. I'm not sure that we gain or learn anything we didn't already explore. Bob's troubles are so sitcom standard that it makes the movie feel like a TV episode. No part…

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★★

    On first viewing, this movie could have gone on for another hour or two and I would have loved it. I wondered though, what would feel less exciting on repeat viewings, and now I know: It’s the stuff with Gamora, and scenes where Thanos is doing stuff mostly by himself. I sure wouldn’t’ve guessed that I would be wishing for more screen time for Captain America or Hulk in my superhero movies ten years ago, or even after their first…

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★½

    I liked this very much at the beginning, and gradually less as it went on. It’s great that we just dive into the mission, no time wasted on discovering the plot or refusing the call. Adding the last member of the team is a nice nod to theme. But I was really hoping that the ending would have been twistier.

    The parts where they define Debbie by the men in her life were weak. I would have helped out the…

  • Moon

    Moon

    ★★★★

    Quite compelling on a rewatch! Happily, I’d forgotten the finer points of this movie and was delighted by them all over again.

  • Circle

    Circle

    ★★½

    Not so compelling on a re-watch. Maybe what I liked best about it last time was how it stacked up against *The Exam*.

  • Upgrade

    Upgrade

    ★★★½

    This is a movie with you pick up in a video store in the 90s because of its crazy box art, constructed around a minimum of actors, a couple rad action sequences, and a bad guy with a weird moustache. It’s the kind of crazy fun action flick something like Kung Fury wishes it could be.

    Also, even though this is the, like, eleventh Logan Marshall-Green movie I’ve seen, if you told me this movie starred Tom Hardy I would believe you.

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★

    I think this movie feels more mysterious than it actually is, but I was really into the feeling that I might not be following everything that's going on.

    It’s possible that my favorite part was the woman in the row behind me that said “ugh, we should’ve gone to see Book Club” as soon as the lights came up.

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★

    Kind of boring. A lot of the gags felt kind of old to me. Like they should have been in a movie that came out just over two years ago. Because they were. The inconsequential X-Force was the best part. Shame they don’t do anything except make an overly long movie longer.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Still dug it. It’s weird how the pop culture moment around this is everyone “discovering” the Harry Potter-ness of the MCU (In brief: the movies assume familiarity with the world’s biggest franchise)

    I hope that the next movie won’t be about someone else wielding the gauntlet to undo everything because it's obvious, and I hope it’s not that the dusted are actually the living members of a new reality, because it seems like so many people came to that idea…