Sort by

Alison has logged 26 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Munich

Munich

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Edit this entry  
08
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★
Edit this entry  
08
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Amistad

Amistad

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Always

Always

1989
×
★★
Edit this entry  
05
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry