RSS feed for Archie

Archie has logged 107 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ninja Ko, the Origami Master

Ninja Ko, the Origami Master

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beowulf

Beowulf

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Snails

The Snails

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Adman

Adman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Forky Asks a Question: What Is a Leader?

Forky Asks a Question: What Is a Leader?

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Whalebone Box

The Whalebone Box

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nona. If They Soak Me, I'll Burn Them

Nona. If They Soak Me, I'll Burn Them

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bruce Lee and the Outlaw

Bruce Lee and the Outlaw

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forky Asks a Question: What Is a Computer?

Forky Asks a Question: What Is a Computer?

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wind

Wind

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Signed the Petition

I Signed the Petition

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Forky Asks a Question: What Is Love?

Forky Asks a Question: What Is Love?

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Small Fry

Small Fry

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Forky Asks a Question: What Is Time?

Forky Asks a Question: What Is Time?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paleonaut

Paleonaut

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Twentynine Palms

Twentynine Palms

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
Mustang

Mustang

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Street 66

Street 66

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Forky Asks a Question: What Is Art?

Forky Asks a Question: What Is Art?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Remembered Film

The Remembered Film

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Mobile Homes

Mobile Homes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beach Week

Beach Week

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
B-ROLL with Andre

B-ROLL with Andre

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chaotic Ana

Chaotic Ana

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Tangled: Before Ever After

Tangled: Before Ever After

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forky Asks a Question: What Is a Friend?

Forky Asks a Question: What Is a Friend?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Portal: No Escape

Portal: No Escape

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lazy Susan

Lazy Susan

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Sound, We Live Forever

In Sound, We Live Forever

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry