Lore has logged 351 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
Edit this entry  
29
Mulan II

Mulan II

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Boundin'

Boundin'

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
BUDDY HOLLY

BUDDY HOLLY

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Society of Love

Society of Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★
Edit this entry  
22
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mustang

Mustang

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Live Love Drive

Live Love Drive

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ornette: Made in America

Ornette: Made in America

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★
Edit this entry  
27
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Ski Bum

The Ski Bum

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
03
I... Dreaming

I... Dreaming

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Live Love Drive

Live Love Drive

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Flintstones Meet Rockula and Frankenstone

The Flintstones Meet Rockula and Frankenstone

1979
×
★★
Edit this entry  
30
Scooby-Doo! Music of the Vampire

Scooby-Doo! Music of the Vampire

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
A Heist with Markiplier

A Heist with Markiplier

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rendezvous

Rendezvous

1976
×
★★★
Edit this entry  
26
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Edit this entry