Lore has logged 17 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Bollywood/Hollywood

Bollywood/Hollywood

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry