Andrew has logged 196 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Astraea

Astraea

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Splice

Splice

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry