Highest rated films

  • Joker

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • Ponyo

    ★★★★★

  • Office Space

    ★★★★★

  • Kumiko, the Treasure Hunter

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Tucker and Dale vs. Evil

    ★★★★½

  • La Flor

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 85 Films watched
  • 7.1 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Kumiko, the Treasure Hunter

Jan 2

Last Film

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Sci Fi
38 films
Action
33 films
Comedy
32 films
Adventure
20 films
Horror
18 films
Animation
17 films
Thriller
17 films
Drama
14 films
Fantasy
10 films
Crime
8 films
USA
66 films
UK
15 films
Japan
10 films
Canada
4 films
China
4 films
Germany
2 films
Sweden
2 films
Singapore
1 film
English
79 films
Japanese
12 films
German
6 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Spanish
4 films
Chinese
3 films
French
3 films
Latin
3 films
Czech
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 42 Added 17

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Andrew’s most liked review

Captain Marvel

★★★★½

Carol Danvers is OP. Nerf Carol Danvers.

More reviews

Andrew’s most liked list

Spooktoberfest 2019

Scary movies watched during October 2019.

🎃👻🤡😈👽🧛🏻‍♂️🧟‍♀️🦇🕷🕸⚰️

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Doom
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Lewis Black: Black to the Future
Average weighted rating:

3.4

Films Andrew watched in 2019

  • Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Charlie's Angels
  • Charlie's Angels
  • Dark Phoenix
  • Train to Busan
  • Chernobyl
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • The Dead Don't Die
  • Zombieland: Double Tap
  • Life After Beth
  • Peluca
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Alien Resurrection
  • Alien³
  • Aliens
  • Zombieland
  • Joker
  • Alien
  • Event Horizon
  • The Cabin in the Woods
  • The Day Shall Come
  • Ad Astra
  • La Flor
  • Ready or Not
  • Ralph Breaks the Internet
  • Cloud Atlas
  • Kiki's Delivery Service
  • Spider-Man: Far from Home
  • Jim Gaffigan: Noble Ape
  • Men in Black: International
  • Men in Black 3
  • Men in Black II
  • Men in Black
  • Rocketman
  • Star Trek: Nemesis
  • Godzilla: King of the Monsters
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Star Trek: Insurrection
  • Star Trek: First Contact
  • The Search for General Tso
  • The Wind Rises
  • Howl's Moving Castle
  • Ponyo
  • Spirited Away
  • Pokémon Detective Pikachu
  • I Am Legend
  • Star Trek: Generations
  • The Men Who Stare at Goats
  • What We Do in the Shadows
  • Avengers: Endgame
  • Life of Brian
  • In Bruges
  • The Informant!
  • Office Space
  • Sorry to Bother You
  • Annihilation
  • The Man Who Knew Too Little
  • Captain Marvel
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • Ready Player One
  • 2036 Origin Unknown
  • The Salvation
  • Demetri Martin: The Overthinker
  • Doom
  • Blade: Trinity
  • Blade II
  • Blade
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Matriculated
  • A Detective Story
  • Beyond
  • World Record
  • Program
  • Kid's Story
  • The Second Renaissance Part II
  • The Second Renaissance Part I
  • Final Flight of the Osiris
  • The Animatrix
  • Lewis Black: Black to the Future
  • Kumiko, the Treasure Hunter

World Map

Highly rated films Andrew is yet to see

  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • John Denver Trending
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal
  • Bacurau
  • The Lighthouse

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more