Highest rated films

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★★½

  • The Old Guard

    ★★★★½

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Rejected

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 196 Films watched
  • 16.3 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Kung Fu Panda

Jan 1

Last Film

David Lynch Cooks Quinoa

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
85 films
Action
73 films
Drama
56 films
Thriller
53 films
Adventure
51 films
Sci Fi
48 films
Animation
36 films
Fantasy
33 films
Horror
29 films
Family
24 films
USA
151 films
UK
29 films
Japan
20 films
Australia
13 films
Canada
13 films
Germany
10 films
China
9 films
France
9 films
Spain
5 films
Czechia
3 films
English
178 films
Japanese
23 films
French
19 films
German
18 films
Spanish
11 films
Russian
10 films
Italian
8 films
Chinese
6 films
Korean
6 films
Latin
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 87 Added 195

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Andrew’s most liked review

Andrew’s most liked list

Merry Christmas, ya Filthy Animal: 2020

And also other winter holidays.

🎄⛄️🎅🏾🤶🏻🕎🎁

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Ultraviolet
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Astraea
Average weighted rating:

3.5

Films Andrew watched in 2020

  • David Lynch Cooks Quinoa
  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
  • Contagion
  • Mystery Men
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • Wonder Woman 1984
  • A Charlie Brown Christmas
  • Prospect
  • High Life
  • Astraea
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • The Hebrew Hammer
  • Children of Men
  • Hot Fuzz
  • Black Christmas
  • Krampus
  • Tenet
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Madagascar Penguins in a Christmas Caper
  • Last Christmas
  • Bad Santa
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Call Me by Your Name
  • Anna and the Apocalypse
  • The Grinch
  • Fatman
  • Colossal
  • Ultraviolet
  • Logan Lucky
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • Bird Box
  • Parasite
  • Peninsula
  • The Incredible Burt Wonderstone
  • Lucy
  • The New Mutants
  • The Old Guard
  • The Social Dilemma
  • The Social Network
  • Easy A
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Queen's Gambit
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Splice
  • Crimson Peak
  • Little Monsters
  • Satanic Panic
  • The Perfection
  • A Quiet Place
  • Eat Locals
  • Blood Quantum
  • The World's End
  • Attack the Block
  • Roald Dahl's The Witches
  • The Passing
  • Trick 'r Treat
  • Save Yourselves!
  • Harvey Birdman, Attorney General
  • Super 8
  • Life
  • Ghostbusters
  • Ghostbusters II
  • Ghostbusters
  • Van Helsing
  • The Babysitter: Killer Queen
  • Doctor Sleep
  • The Shining
  • Ready or Not
  • 47 Ronin
  • Enola Holmes
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Shazam!
  • Fantastic Mr. Fox
  • Drive
  • Mulan
  • Class Action Park
  • Bill & Ted Face the Music
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted
  • An American Pickle
  • The Thin Red Line
  • Red Tails
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Saving Private Ryan
  • Midway
  • Fury
  • First Cow
  • Be Kind Rewind
  • Mallrats
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Ocean Waves
  • Irresistible
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • National Parks Adventure
  • Altered Carbon: Resleeved
  • Clerks II
  • Clerks
  • U-571
  • Greyhound
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Darjeeling Limited
  • My Neighbors the Yamadas
  • Jason Bourne
  • The Bourne Legacy
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Aquaman
  • Little Nicky
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • National Treasure: Book of Secrets
  • National Treasure
  • Bumblebee
  • Transformers: The Last Knight
  • Transformers: Age of Extinction
  • 28 Weeks Later
  • 28 Days Later
  • Gravity
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Salt
  • Only Yesterday
  • The Cat Returns
  • Whisper of the Heart
  • Tales from Earthsea
  • When Marnie Was There
  • Pom Poko
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • The Secret World of Arrietty
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • From Up on Poppy Hill
  • Princess Mononoke
  • Porco Rosso
  • The Interview
  • Grave of the Fireflies
  • Castle in the Sky
  • My Neighbor Totoro
  • Guns Akimbo
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Art of Self-Defense
  • Stuber
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Ferdinand
  • Speed Racer
  • Sonic the Hedgehog
  • Underwater
  • Extra Ordinary
  • Upgrade
  • Michelle Wolf: Nice Lady
  • Jumanji: The Next Level
  • Glass
  • Split
  • Playdate with Destiny
  • Unbreakable
  • Michelle Wolf: Joke Show
  • Onward
  • Alita: Battle Angel
  • Iron Sky: The Coming Race
  • Jupiter Ascending
  • Color Out of Space
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Iliza Shlesinger: Confirmed Kills
  • Fortune Feimster: Sweet & Salty
  • Vivarium
  • The Foreigner
  • Jojo Rabbit
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Maggie Simpson in The Longest Daycare
  • Emma.
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • World of Tomorrow
  • Rejected
  • 6 Underground
  • Knives Out
  • National Theatre Live: Fleabag
  • The Wandering Earth
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • 1917
  • WHAT DID JACK DO?
  • Isle of Dogs
  • Dug's Special Mission
  • Kung Fu Panda

World map

Highly rated films Andrew is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more